Demokrasi İçin Birlik: 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını engellemek anayasa ihlalidir, direnenler serbest bırakılmalıdır

Demokrasi İçin Birlik (DİB), Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmemesine ve yapılan gözaltılara tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını engellemek anayasa ihlalidir, anayasa ihlaline karşı direnenler serbest bırakılmalıdır” denildi.

DİB’in açıklaması şöyle:

“1 Mayıs’ta gözaltına alınanlardan 37 kişi serbest bırakılmazken, birçok sosyalist bu sabaha karşı operasyonlarla gözaltına alındı.

1 Mayıs’ta emekçilerin, Birlik, Mücadele, Dayanışma gününü, kutlamaların tarihi adresi Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyenler, Anayasa Mahkemesi’nin konuya ilişkin kararına rağmen şehrin tomalarla ve polislerce abluka altına alındığı polisin ‘süpürün’ talimatına eşlik eden, yoğun biber gazı ve plastik mermilerle görülmedik bir şiddetle karşılaştı. Kentin birçok ana arteri kapatıldı, iktidarın kent suçu, insan hakkı ihlalleri ve kamu zararı yaratma listesine yenileri eklendi.

Anayasa ihlaline karşı direnenler, emeğin ve insanlığın onurunu koruyanlar hedefe konularak, İktidarın işlediği, Saraçhane’de Bozdoğan Kemer’inin tarihe gecen fotoğrafıyla belgelenen anayasa suçu adeta örtbas edildi.

Anayasal haklarını kullananlar derhal serbest bırakılmalıdır. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı için çağrı yapan bütün kurum, kuruluş ve siyasi partileri, demokratik hak ve özgürlüklerin bayrağını yere düşürmeyenlerin serbest bırakılması, iktidarın işlediği Anayasa suçunun teşhir edilmesi için aktif tutum almaya çağırıyoruz.”

TIKLAYIN – İstanbul’daki 1 Mayıs baskınlarında gözaltına alınanların son durumu ne?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir