İngiliz yolcuları Akdeniz ve Ege turuna çıkaran “Marella Discovery” isimli kruvaziyer” 2 bin yolcusu ve 1000 personeli ile Marmaris Limanı’na geldi

Patronlar Dünyası Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz, dev geminin Marmaris limanına gelişini görüntüleyerek, gemiden inen turistlerle konuştu.

Marmaris’e gelen 2 bin İngiliz turistin gemiden indikten sonra, Marmaris Çarşısı, Kaleiçi ve yat limanını gezeceği öğrenildi. Bazı turistler ise tur firmaları ile mavi yolculuğa çıkıyor. Marmaris’e gelen turistlerin gözde rotalarının Sedir Adası, Dalyan ve Akyaka olduğu öğrenildi. Turistler, ilçe merkezindeki tarihi ve turistik yerleri gruplar halinde ziyaret ediyor. Bazı yolcular da deniz kenarındaki restoran ve kafeteryalarda vakit geçiriyor. Gemiden inen 2 bin İngiliz turiste ait binlerce bavul başarılı bir operasyonla turistlerin kalacağı otellere nakledildi.

BODRUM, MARMARİS VE FETHİYE’DEKİ LİMANLARA GELİYORLAR

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı Murat Tugay, bugün büyük bir Kruvaziyer Gemiyi karşıladıklarına işaret ederek, “ TUİ’ye ait Dev Kruvaziyer gemide 2 bin İngiliz turist bulunuyor. Misafirlerimiz gezi kapsamında Limasol, Alanya, Bodrum ve Marmaris’i ziyaret edecekler. Misafirlerimizden 300’ü gemiden indikten sonra otellere yerleşerek Marmaris’te 1 hafta boyunca tatil yapacaklar. Bu gemi sezonun 5’inci büyük Kruvaziyer gemisi” dedi.

2024 Turizm sezonuna Kruvaziyer turizmi açısından güzel başladıklarını işaret eden Tugay, şunları söyledi:

“Limanımızdaki gümrük işlemlerinin ardından gemiden ayrılan İngiliz turistler, Marmaris Çarşısı, Kaleiçi ile yat limanını gezecekler ve Marmaris’imizin tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edecekler. Turistlerin bir kısmı, Sedir Adası, Akyaka ve Dalyan Kaunos gezisine katılacak. Muğla’mızın tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. 2024 turizm sezonu çok sayıda Kruvaziyer gemiyi ve yolculuklarını Marmaris, Fethiye ve Bodrum limanlarında misafir edeceğiz. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) olarak bölgemizin tanıtımını çok önemsiyoruz. Geçen yıl paydaşlarımızla birlikte bölgemizin tanıtım amacıyla çok sayıda fuara ve etkinliğe katıldık. Bu sene Muğla’mıza ve Marmaris’e gelecek turist sayısında ciddi bir artış bekliyoruz.”

YÜZEN GEMİLERİN YOLCULARININ TERCİHİ BODRUM VE MARMARİS

Muğla’nın kruvaziyer turizmi açısından çok farklı bir öneme sahip olduğunu anlatan Tugay, “Yüzen oteller özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de şehir merkezlerine gelerek ciddi anlamda ekonomik katkı sağlıyor. Dev gemilerle gelen turistler, bölgenin tarihi ve kültürel yapılarını yakından görüyor. Şehir merkezi ve müzeleri, antik kentleri geziyorlar” diye kaydetti. Türkiye’nin 1484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip kenti Muğla’nın kruvaziyerlerin de önemli rotaları arasında yerini aldığını vurgulayan Tugay, bu yıl kruvaziyer turizminde ciddi bir artış beklediklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muğla’mız deniz, kum, güneş üçgeninin yanı sıra son yıllarda kültür turizmiyle de öne çıkıyor. Bu nedenle yüzen otellerle gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. Kruvaziyerlerle gelenler zaten denizi çok fazla görüyorlar. Geldikleri yerlerde farklı yerleri görmek istiyorlar. Bunlar arasında kültürel deneyimler ön plana çıkmakta. Kente geçtiğimiz yıl 100’den fazla gemiyle yaklaşık 150 bin yolcu geldi. Yolcular, özellikle Muğla’nın tarihi ve kültür alanları ile turistik merkezlerini gezdi. En çok ziyaret edilen ise Bodrum ve Marmaris kaleleri ile müzeleri”

2023 YILINDA REKOR ARTIŞ YAŞANDI

Murat Tugay, bu yıl Marmaris’e gelen kruvaziyer ve yolcu sayısı ile bölgedeki marinaları tercih eden lüks yat sayısında geçen yıla oranla ciddi bir artış yaşandığını anlatarak, “ Kruvaziyerle Türkiye’ye gelen yolcu sayısını artırabilmek için her yıl yurt dışındaki önemli fuarlara katılıyoruz. Bölgemize ve Türkiye’ye Dünya çapında bilinen ana cruise firmalarının tekrar ilgisinin arttığını görüyoruz” diye konuştu.

MARMARİS LİMANI “ANA LİMAN” OLACAK

Marmaris limanı, İngiliz yolcuları Akdeniz ve Ege turuna çıkaracak “Marella Discovery” isimli kruvaziyere “ana liman” olarak hizmet verecek.

GETOB Başkan Yardımcısı Murat Tugay, Genel Müdürü olduğu Marmaris Liman İşletmesinin geçen 6-8 Eylül’de düzenlenen “Seatrade Cruise Europe-Hamburg” fuarında şirketin kendi standıyla yer aldığına işaret ederek, “Fuarda, tüm kruvaziyer firmalarıyla doğrudan iletişime geçme fırsatı bulduk. Türkiye’den bireysel bazda stant ile katılan tek kuruluşun Marmaris Liman İşletmesiydi. Yeni kurulan 4 kruvaziyer firması Marmaris limanı ile özel olarak ilgilendiler. Yeni firmalar gelecek günlerde rotalarına Marmaris’i dahil edecekler” diye ifade etti.

40 BİN İNGİLİZ TURİST GETİRECEK

Marmaris limanının bu sene TUI Marella Cruıses’a ait “Marella Discovery” isimli gemiye ana liman (homeport) olarak hizmet vereceğini anlatan Tugay, “2000 yolcu kapasiteli lüks kurvaziyer, bu sene Nisan-Ekim döneminde 27 homeport seferiyle her hafta Dalaman Havalimanı’na inecek 2000 İngiliz turisti konuk edecek. Turu biten yolcuların Dalaman Havalimanı’ndan ülkelerine dönmeleri şeklinde bir program uygulanacak. Gemi turuna yaklaşık 40 bin İngiliz turistin katılmasını bekliyoruz” dedi.
Tugay, bu yolculardan 15 bin kadarının gemi turundan önceki veya sonraki haftalarda Marmaris ve Fethiye’deki otellerde haftalık paket tur almalarının otelcilik sektörüne de katkı sağlayacağını da ekledi.

Türkiye’de kitlesel bazda haftalık düzenli “ana liman” hizmeti veren tek limanın Marmaris limanı olacağını belirten Tugay, bu sayede TUI firmasının İngiltere’den Dalaman’a gelecek uçak sayısında yüzde 10 kapasite artışına gitmesinin de sektör adına gurur verici olduğunu belirtti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir