Almanya Cumhurbaşkanına mangal başında vize ricası! ‘Çözün bu işi’

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Steinmeier, Almanya Büyükelçiliği’nin Tarabya’daki tarihi yazlık rezidansında, iş dünyası, gazeteci, siyasetçi ve spor dünyasından isimlere davet verdi.

Davette, Türkiye’nin ünlü neyzeni, müzisyen Burcu Karadağ da, Steinmeier için ney konseri verdi. Karadağ, konser sonrası Steinmeier’in yanına gidip, yaşadığı vize probleminin çözülmesi için ricada bulundu.

‘ALMANYA CUMHURBAŞKANINA BÖYLE BİR ŞEY SÖYLENİR Mİ?’ DİYE DÜŞÜNDÜM

Milliyet’e konuşan Karadağ, Steinmeier ile arasındaki diyaloğu şöyle aktardı: “Böyle bir davet gelince aklıma ilk olarak vize sorunu geldi… Almanya Cumhurbaşkanına direkt gidip böyle bir şey söylenir mi? diye de düşündüm ama yine ‘Söyleyeceğim’ dedim. Konser bittiğinde, Almanya Cumhurbaşkanı sosis kızartırken yanına yaklaştım ve iş insanları ile sanatçıların vize alırken yaşadığı sorunları aktardım.

‘ÇÖZÜN BU İŞİ’

Anlattıklarım üzerine o da, yanındaki çalışma arkadaşlarına ‘Çözün bu işi’ dedi. Belki dışarıdan komik görünebilir ama doğrudan muhatabından vize sorununun çözümünü istedim. Daha sonra Almanya Başkonsolosu da, yaşadığımız sıkıntıları detaylı dinledi. Eskiden vize başvurusu yaptığımızda 3 ya da 5 yıllık vize alıyorduk ama şimdi bir haftalık ya da bir aylık veriyorlar. Sanatçılar ve iş insanları da sürekli gidip geliyor. Her defasında yeniden tüm vize işlemlerini yapmak büyük sıkıntı. Bir de her defasında vize masrafı yapıyorsunuz. Bazen de ret yiyorsunuz ve ödediğiniz ücreti geri almıyorsunuz. Bu durum benim kişisel bir sorunum da değil, genel bir sorun. Bunu detaylıca aktardım. Umarım herkes için bir an önce çözülür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir